Environmental Sampling Bottles and Accessories
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ Wide-Mouth HDPE Packers without Caps: Bulk Pack
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Choose HDPE wide-mouth packers for your general-purpose container needs. Sold in bulk, unassembled and unprocessed, these containers are ready for your own cleaning procedure and assembly, with caps purchased separately.
| Transparency | Translucent |
|---|---|
| Shape | Round |
| Description | HDPE Packer |
| Color | Natural |
| Certified | None |
| Level | Unprocessed |
| Material | HDPE |
| Certifications/Compliance | None |
| Sterility | Non-sterile |
| Certification Parameters | None |
Thermo Scientific™ Wide-Mouth Septa Jars
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Apply EPA Volatile Organic Analysis (VOA) soil methods when using these wide-mouth, type III soda-lime glass septa jars, which are are available as clear or amber.
| Product Type | Sample Bottle |
|---|---|
| Material | Glass (Type 3) |
| Closure Color | White |
| Closure Type | Open Top Cap |
| Closure Material | Polypropylene with PTFE/Silicone Septum |
Thermo Scientific™ Wide-Mouth Short-Profile Clear Glass Jars with Closure
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Collect soil, sludge, waste and water samples for a variety of organic and inorganic target analytes with these wide-mouth, short-profile clear glass jars with closure when light protection is not required.
| Description | Clear Glass Short Jar |
|---|---|
| Product Type | Jar |
| Mouth | Wide |
| Color | Clear |
| Material | Glass (Type 3) |
| Closure Color | White |
| Closure Type | Closed-top Cap |
| Liner Material | PTFE |
| Closure Material | Polypropylene |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Wide-Mouth EP Tox/TCLP Bottle Made With Teflon™ FEP, includes PFA-lined Closure
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ Nalgene™ Wide-Mouth Teflon™ EP Tox/TCLP Bottles can be used at high and low temperatures for trace metal analysis and applications with organic solvents.
Thermo Scientific™ HDPE Jugs with White LDPE Foam-Lined Polypropylene Screw Closure
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Pour higher volume samples more easily with these HDPE jugs that meet or exceed EPA performance-based standards for metals, cyanide and fluoride.
| Transparency | Translucent |
|---|---|
| Shape | Round |
| Description | HDPE Jug |
| Replacement Closure | 067-3800WBP |
| Closure Size | 38-400 mm |
| Color | Natural |
| Closure Liner | Foam/LDPE |
| Packaging | Case of 6 |
| No. per Case | 6 |
| Material | HDPE |
| Closure Color | White |
| Closure Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
Thermo Scientific™ I-Chem™ LDPE Cubitainers™ with LDPE Foam-lined Closure
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Choose this light-weight, space-efficient solution for sampling in remote locations. Available certified to meet or exceed EPA performance-based standards for metals, cyanide and fluoride.
| Transparency | Translucent |
|---|---|
| Diameter (English) Inner | 1.19 in. |
| Description | LDPE Cubitainer |
| Replacement Closure | 067-3800WBP |
| Closure Size | 38-400 mm |
| Color | Natural |
| Closure Liner | Foam/LDPE |
| Diameter (Metric) Inner | 3.02 cm |
| Material | HDPE |
| Closure Color | White |
| Closure Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
Thermo Scientific™ Specialty Waters
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Manufactured, packaged and tested to exacting standards, these specialty waters are highly purified low TOC water in 1L bottles or 4L glass jugs.
| Includes | Filled with TOC Water |
|---|---|
| Product Type | Bottle |
| Color | Amber |
| Closure Liner | PTFE/Silicone |
| Material | Glass |
| Certifications/Compliance | Certified to contain < 50 ppb Total Organic Carbon |
| Closure Included | Yes |
Fisherbrand™ Custom Cleaned Clear Boston Rounds
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Containers and caps are noncertified and precleaned with USP purified water
Fisherbrand™ Certified Low-Particulate Clear French Squares
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
With PTFE-lined caps
| Color | Clear |
|---|---|
| Material | Glass |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | PTFE |
DWK Life Sciences Wheaton™ Sample Bottles for Wheaton Sub Surface Grab Samplers
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
For use with Wheaton Sub Surface Grab Samplers I and II
Thermo Scientific™ HDPE Narrow-Mouth Boston Round Bottles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Collect water samples and other low viscosity liquids to be analyzed for inorganic trace analytes. These Certified containers, featuring narrow mouth for precision pouring.
| Transparency | Translucent |
|---|---|
| Shape | Round |
| Description | HDPE Boston Round |
| Color | Natural |
| Closure Liner | Foam/LDPE |
| Certified | Metals and water quality, CN, F |
| Level | Certified |
| Material | HDPE |
| Certifications/Compliance | Certified containers meet or exceed EPA performance-based standards for metals, cyanide, and fluoride; manufactured under an ISO certified quality management system. |
| Closure Color | White |
| Closure Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
| Certification Parameters | Metals and water quality, Cyanide, Fluoride |
Thermo Scientific™ I-Chem™ Boston Round Narrow-Mouth Clear Glass Bottles with Closure
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Choose this narrow-mouth, clear glass bottle for collecting water samples for a variety of organic and inorganic target analytes where light protection is not required.
| Description | Clear Glass Boston Round |
|---|---|
| Mouth | Narrow |
| Color | Clear |
| No. per Case | 12 |
| Material | Glass (Type 3) |
| Closure Color | White |
| Closure Type | Closed-top Cap |
| Liner Material | PTFE |
| Closure Material | Polypropylene |
Thermo Scientific™ Screw-Top Sterile Coliform Water Sample Bottle: Polystyrene, Polyethylene and Polypropylene
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Select this bottle for use with EPA compliant total coliform and fecal coliform water analysis using the Colilert analysis method or equivalent.
| Level | Certified |
|---|---|
| Certifications/Compliance | Certified Sterile; manufactured under an ISO certified quality management system. |
| Closure Type | Screw Cap |
| Certification Parameters | Sterile |
Corning™ Gosselin Water Sampling Octogonal PET Bottle
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Corning Gosselin Water Sampling Octogonal PET Bottle is designed to meet water sample collection requirements of the United States EPA and Health Canada
| Includes | 160 mg/L dosage of sodium thiosulfate |
|---|---|
| Closure Size | 35 mm |
| Product Type | Water Sample Collection Bottle |
| Color | Transparent |
| Packaging | Film Pack |
| Graduated | Yes |
| Material | PET |
| No. per Pack | 24 Pk. |
| For Use With (Application) | Water sample collection for microbiological testing |
| Sterility | Sterile |
Thermo Scientific™ Particle Certified HDPE Containers
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Protect the quality of your products or lab samples with these reliable particle-certified HDPE containers,certified to contain < 20 particles per milliliter = 0.3 microns.
| Shape | Round |
|---|---|
| Workflow Step | Upstream process solution storage. Upstream Validation. Upstream process solution storage |
| Mouth | Narrow |
| Color | Translucent |
| Material | HDPE |
| Certifications/Compliance | Low metals certification includes aluminum, calcium, copper, iron, potassium, magnesium, manganese, sodium, and zinc at less than 10 ppb. A certificate of analysis is included with each lot. |
| Closure Material | Polypropylene |
| Closure Included | Yes |
| Product Line | Nalgene |